Sajat_forrasbol_ujitjak_fel_-_interaktiv_tantermek_is_lesznek_az_SZTE_Foldrajz-_es_Foldtudomanyi_Intezetben

Saját forrásból újítják fel - interaktív tantermek is lesznek az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetben

A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete jelentős infrastruktúra-fejlesztésen esik át, melynek célja az oktatás és kutatás szinergiájának erősítése, valamint a globális természeti kihívásokkal foglalkozó kutatások hatékonyságának növelése. Az Egyetem saját forrásból megvalósuló beruházása biztosítja, hogy a világszínvonalú tudományos munkához és oktatáshoz megfelelő infrastruktúra álljon rendelkezésre.

Látványos bontási munkálatokkal kezdődött a Szegedi Tudományegyetem egyik nagyszabású, saját hatáskörű fejlesztése, a TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet felújítása. A vizsgaidőszak után kezdődtek el az Egyetem utca 2. szám alatti ingatlan első emeletén a munkálatok, melyek illeszkednek az új intézeti struktúrához, és hatékonyabbá teszik korunk legnagyobb globális természeti kihívásait vizsgáló kutatásokat. Az SZTE FFI már eddig is a hazai földtudományi oktatás és kutatás egyik legjelentősebb bázisa volt, és az átalakítás révén még hatékonyabbá válik a kiválóság elérése és ösztönzése olyan területeken, mint a klímaváltozás, az energiagazdálkodás, az élelmiszerellátás és a népességgel kapcsolatos kérdések.

KJA-Number-5746

Modernizálás. Elektromos és gépészeti rendszereket is érint a felújítás. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

Az SZTE saját forrásból, 100 millió forintos nagyságrendű projekt keretében alakít ki a 21. századnak megfelelő infrastruktúrát a Földrajz- és Földtudományi Intézet megújításával.

– A beruházás keretében 798 m² nettó alapterületen végeznek építészeti, gépészeti és elektromos munkálatokat. Ez magában foglalja az irodák és tantermek felújítását és átalakítását, a burkolatok cseréjét, új vizesblokk, falak bontását és építését, valamint az elektromos és gépészeti rendszerek (szellőzés, hőleadók, világítás) korszerűsítését. A beruházás is jelképezi az SZTE elkötelezettségét a modern oktatási és kutatási környezet megteremtése iránt, amely hozzájárul a jövő földtudományi szakembereinek képzéséhez és a globális kihívásokra adandó válaszok megtalálásához. Ez a beruházás nem pusztán épületfelújítást jelent; egy teljesen új, inspiráló és innovatív tanulási és kutatási környezetet hozunk létre. Az interaktív tantermek és korszerű kutatóhelyek nemcsak a jelen, hanem a jövő generációi számára is biztosítják a legoptimálisabb feltételeket a tudás megszerzéséhez – mondta el Dr. Pál-Molnár Elemér, a Földrajz- és Földtudományi Intézet intézetvezetője.

KJA-Number-5768

Az intézetvezető, Dr. Pál-Molnár Elemér irodájának előterében egyelőre a törmelék és az állványok dominálnak, szeptembertől azonban már az intézettel együttműködő ipari szereplők vezetői, a partneregyetemek képviselői, nemzetközi szakértők adhatják egymásnak a kilincset. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A fejlesztések egy stratégiai építkezés szerves részét képezik, mely még az előző évben indult és új tanszéki rendszer létrehozásával járt. Ahogyan korábban megírtuk, 2024. október 01-től új szervezeti felépítéssel működik a Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézete.

Ebbe a sorba illeszkedik, hogy az ország egyik legmodernebb földtudományi adatelemző bázisává alakult az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézetének téradattudományi informatikai rendszere, vagyis a GIS-labor (Geographic Information System). A szintén saját erőből megvalósított fejlesztésnek köszönhetően a szegedi hallgatók korát megelőző infrastruktúra segítségével ismerkedhetnek meg az adatelemzéssel, és olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek a legmodernebb globális kutatásokat támogatják. Ezt az innovativitást folytatja a mostani átépítés is. A beruházás új fejezetet nyit az Intézet történetében, megerősítve elkötelezettségét a kiválóság iránt az oktatásban és a kutatásban egyaránt.

– A Szegedi Tudományegyetem tudatosan fejleszti azokat a területeit, amelyekben egyedülálló, és a legmagasabb szinten tud bekapcsolódni a nemzetközi projektekbe. A hazai kutatási témakörök közül a nyersanyagkutatásban; a terepi (in situ) és távérzékelt adatok feldolgozásában; a modellek és szimulációk alkalmazásában, fejlesztésében; az időjárás-, továbbá éghajlat előrejelzésében; valamint az új, nagy nemzetközi potenciállal rendelkező, a mesterséges intelligencián alapuló módszerek fejlesztésében; a meteorológiában és a geoinformatikában játszik vezető szerepet Egyetemünk. Többek között ezek a területek is számítottak abban, hogy az „Év Egyeteme 2025” gálán innovativitás kategóriában a Szegedi Tudományegyetem győzött – mondta el Dr. Fendler Judit, az SZTE kancellárja.

A földtudomány egyre inkább interdiszciplinárissá válik, ez követendő az oktatásban, a kutatásban és a szolgáltatásokban is. Az SZTE-n összegyetemi és kari szinten is kiemelt fontosságú a több tudományágat átfogó, szakmaközi kutatásfejlesztési és innovációs kiválóságra való törekvés.

KJA-Number-5729

Az eddigi teremstruktúra is átalakul. Jobban segíti majd az oktatást, a kutatást és a közösségépítést is. Fotó: Kovács-Jerney Ádám

A felújítás várhatóan őszre készül el, így a következő tanévben megújult környezetben, új oktatási, kutatási és közösségi terekkel várja hallgatóit és oktatóit a Földrajz- és Földtudományi Intézet.

 

Lévai Ferenc

Fotó: Kovács-Jerney Ádám