Erdélyben született, Kolozsvárról indult és Szegeden teljesedett ki. Ez a mondat nemcsak a Szegedi Tudományegyetemre igaz, hanem Dr. Pál-Molnár Elemérre is, aki éppen annak a két egyetemnek a „születésnapján” vehette át a Pro Universitate-díját, amelyet személye is összeköt.
A gyémánt értékével vetekedő, babonák övezte opál lesz 2025-ben az Év Ásványa, amiből a Szegedi Tudományegyetem gyűjteményében is vannak különleges példányok.
„Ha Geo, akkor Szeged!” Ez a mottója annak az egy éven át tartó tudománynépszerűsítő kommunikációs kampánynak, amely minden korosztály számára szeretné érthetővé tenni, hogy miről szól, hogyan jelenik meg a hétköznapokban a földtudomány. A november elején elstartolt projekt néhány fontos részletéről Dr. Raucsikné Dr. Varga Andreát, a projekt vezetőjét, az SZTE FFI Geológia Tanszék docensét kérdeztük.
A Szegedi Tudományegyetem kutatóinak árvizekkel, aszályokkal, távérzékeléssel, geofizikával, adatfeldolgozással kapcsolatos tapasztalatai segítik azt a szerb-magyar projektet, amely 2024. október 24-én nyitókonferenciával kezdődött. Az 1,4 millió euró összköltségű projekt célja, hogy a gyakorlatban is használható megoldásokat adjon a Tisza menti területek döntéshozóinak, amelyekkel felkészülhetnek az extrém időjárási körülmények miatt kialakuló árvizekre, aszályokra.
Mondolo Egyesület szervezésében 2024. november 6-án 18 órakor a szegedi Grand Caféban kerül sor a GeoLitera könyv sorozat legújabb kötetének bemutatójára. A beszélgetésen részt vesz Dr. Veres Zsolt, a könyv szerzője és Dr. Pál-Molnár Elemér egyetemi tanár, a sorozat szerkesztője. A beszélgetést Radvánszki János, a Mondolo Egyesület tagja vezeti.
A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete ingyenes egyetemi előkészítő tanfolyamot indít a földrajz, földtudományi és környezetmérnök BSc szakok, valamint az osztatlan földrajztanár szak iránt érdeklődők számára.
Minden alkalommal lenyűgözi a látogatókat az a látványos tárlat, amelyben közel 1000 ásványfaj több mint 3000 példánya tekinthető meg az SZTE TTIK megújult Földrajz- és Földtudományi Intézetének folyosóin. A ritkaságokkal is büszkélkedő gyűjtemény idén is népszerű volt a Kutatók Éjszakáján.
Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének országosan is jelentős és védett őslénytani gyűjteménye segíti az oktatást és a kutatásokban is komoly hasznát veszik. Többek között ahhoz is hozzájárulhat, hogy a tudósok meghatározzák, hogyan változott Földünk éghajlata a múltban. A Kutatók Éjszakáján, mint mindig, most is népszerű volt a tárlat és fogadtak előzetes bejelentkezés alapján iskolai csoportokat is.
Intézetünk a 2024-es őszi félévben is tart helyi Tudományos Diáköri Konferenciát, melyen az intézet hallgatói bemutathatják kutatási eredményeiket.
A Föld természeti erőforrásainak fenntartható használata, a területi tervezési kérdések megoldása, vagy a nagy felbontású felmérésekre vonatkozó kereslet a mindennapi élet számos területén követeli meg olyan technológiák használatát és integrálását, mint a távérzékelésen alapuló földmegfigyelés és képfeldolgozás, vagy a térbeliségre koncentráló adatbázis-kezelés és digitális térképészet. Éppen erre koncentrál az SZTE egyik új képzése, a geoinformatika mesterszak, amely ötvözi az informatika lehetőségeit a földtudományok sokszínűségével.
Mit tehet a földrajz és a földtudomány napjaink környezeti kihívásai ellen? Mitől is szép a társadalomföldrajz?
|
Képzéseink rendkívül gyakorlatközpontúak, számos terepgyakorlat segíti, hogy az elméletben elsajátított tudás a való életben is alkalmazható legyen.
A Földrajz- és Földtudományi Intézet hallgatói Európa 14 országában vehetnek részt részképzésben.
A Földrajzi és Földtudományi Intézet számos érdekes programot kínál az érdeklődő általános- és középiskolás diákoknak! A programok ingyenesek, de előzetes bejelentkezéshez kötöttek!
Mi a specializáció célja? Milyen képességekkel rendelkezik egy geológus? Mik a fontosabb tantárgyak? Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?
Mi a specializáció célja? Milyen képességekkel rendelkezik egy táj- és környezetkutató geográfus? Mik a fontosabb tantárgyak? Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?
Mi a képzés célja? Milyen képességre tesz szert, aki turizmus specializáción végez? Mi a képzés tartalma, milyen kurzusokon lehet résztvenni? Hol lehet elhelyezkedni a diploma megszerzése után? Miért válassz minket?
A Meteorológia specializáció 2016-ban indult. A BSc képzés során a közös földtudományi ismereteken felül a meteorológia tárgyköréhez elengedhetetlen matematikai, fizikai és programozási ismeretek szerepelnek a képzési programban. A specializáció fő tárgyai az időjárási és éghajlattani jelenségeket, azok észlelését, működésük fizikai leírását ismertetik.
Földtudományi alapszak (BSc)
Földtudomány mesterszak (MSc)
Mi a specializáció célja? Milyen képességekkel rendelkezik egy terület- és településfejlesztő geográfus? Mik a fontosabb tantárgyak? Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?