MEGHÍVÓ: VÍZVÁLASZTÓ – VÁLASZD A VIZET!

Szakmai és ismeretterjesztő fórum a klímaváltozás és a helytelen tájhasználat okozta szélsőségek megoldására.

„Vízgazdálkodási kihívások – tájgazdálkodási megoldások”

A Szövetség az Élő Tiszáért Egyesület (SZÖVET) és

a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszéke

tisztelettel meghívja Önt az alább részletezett

VÍZVÁLASZTÓ FÓRUMRA:

Időpont: 2019. november 22. péntek, 10-16 óra

Helyszín: Szeged, Egyetem u. 2-6., I. emelet,

Földtudományi Nagyelőadó

ELŐZMÉNYEK ÉS CÉLOK:

Az Alföld jelenlegi víz- és tájhasználata hozzájárul az éghajlatunk kedvezőtlen változásához, a szélsőségek növekedéséhez, vízgazdálkodási problémákhoz és egyre romló környezetet teremt az emberi élet fenntartásához.

Megoldásként a helyes vízgazdálkodás, vagyis a vizes helygazdálkodás bevezetése kínálkozik, amikor is a mezőgazdasági termelésben, és általában a tájak értelmezésében és használatában helyet biztosítunk a víznek, vagyis a VIZET VÁLASZTJUK.

A fórumon ismertetjük ezen megoldás koncepcióját és a gyakorlati lehetőségeit táji, gazdálkodói, települési és háztartási léptékben; megjelenítjük a víz választásának táji és társadalmi igényét; és felkérjük az érintett hivatásos szakembereket, hatóságokat, döntés előkészítőket és döntéshozókat, hogy találjuk meg a megoldásokat ezen igény kielégítésére.

PROGRAM:

9.30 -10.00: Regisztráció

10.00- 10.20: Balogh Péter: A VÍZVÁLASZTÓ koncepciója: vízvisszatartás táji léptékben (az árvíz-belvíz- aszály tájgazdálkodási értelmezése)

10.20-10.40: prof. Dr. Országh József: Felelős vízhasználat és -megtartás települési léptékben – a Vízönellátó-Vízgazda módszereivel

10.40-11.00: Szijártó Csilla: Vízgazda(g)ság családi házaknál, tanyákon, kis gazdaságokban

11.00-11.20: Kávé/teaszünet

11.20-11.40: Toldi Csaba: Dong-éri gazdálkodók vízválasztása

11.40-12.00: Máté András: Természetvédelem és mezőgazdaság a vízválasztás által

12.00-12.20: Nagyné Törő Krisztina: Vízválasztás az oktatásban - iskolák bevonása vizes élőhelyek felmérésébe,védelmébe

12.20-13.00: Ebédszünet (Szegedi halászlé)

13.00-13.20: Kiss Richárd, Kovács Ferenc, Van Leeuwen Boudewijn, Tobak Zalán: A távérzékelés és térinformatika alkalmazási lehetőségei a táji vízvisszatartásban

13.20-13.40: Dr. Kozák Péter –Dr. Benyhe Balázs: A táji vízvisszatartási igény kielégítésének lehetőségei az ATIVIZIG területén

13.40-14.00: Agrárminisztérium képviselői: A táji vízvisszatartási igény kielégítésének lehetőségei az agrárszabályozás által. A jelenlegi és a 2021-es támogatási rendszer ismertetése

14.00-14.20: Kávé/teaszünet

14.20-16.00: KEREKASZTAL BESZÉLGETÉS a víz- és tájhasználati szabályozás igazításáról

Fórumunkon megszólítjuk a témában tevékenykedő és érintett vízügyi, agrár, és bármilyen területhasználó, -fejlesztő, geográfus, ökológus, pedagógus, diák és minden egyéb területről érkező víz- és tájhasználó embert és szakembert, különös tekintettel a politikusokra, hogy válasszuk a vizet!

Mindenki tájhasználó – mindenki érintett!

Sok szeretettel várjuk Önt is VÍZVÁLASZTÓ FÓRUMUNKRA!

A fórumon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött!

Kérjük, hogy november 20-ig jelentkezzen az alábbi e-mail címen!

Köszönettel:

Balogh Péter

gazdálkodó geográfus

SZÖVETség az Élő Tiszáért elnök

Nagyné Törő Krisztina

torokrisztina@gmail.com

0630/402-0774

A Vízválasztó projekt koordinátora

A SZÖVETSÉG AZ ÉLŐ TISZÁÉRT EGYESÜLET

„VÍZVÁLASZTÓ – VÁLASZD A VIZET! – SZAKMAI ÉS ISMERETTERJESZTŐ FÓRUMOK A KLÍMAVÁLTOZÁS ÉS HELYTELEN TÁJHASZNÁLAT

OKOZTA SZÉLSŐSÉGEK MEGOLDÁSÁRA” CÍMŰ PROJEKTJE (PTKF/597/2019)

AZ AGRÁRMINISZTÉRIUM ZÖLD FORRÁS PROGRAMJÁNAK TÁMOGATÁSÁVAL VALÓSUL MEG.