Két előadó, két kontinens, más-más szemléletmód, eltérő kutatási módszerek, közös elhivatottság egyazon probléma megismerésére.
Az SZTE Tudományos Diákköri Tanácsa szeretettel meghívja
2018. május 15-én 18:00 órakor
az SZTE Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszékének
Krajkó Gyula termében
(Szeged, Egyetem u. 2. III. emelet)
tartandó előadásokra
Dr. Nagy Balázs
tanszékvezető egyetemi docens (ELTE Környezet- és Tájföldrajzi Tanszék)
Száraz-Andok – 10 év a Fennsíkon, a víz és jég nyomában
Nagy Gyula
egyetemi tanársegéd (SZTE Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék)
A globális klímaváltozás társadalmi- települési kihívásai
Száraz-Andok – 10 év a Fennsíkon, a víz és jég nyomában
Miért járunk vissza már egy évtizede rendszeresen az Andok legszárazabb részére, az Atacama-fennsíkra? Mit adhat a magyar kutatás a Föld legmagasabb sivatagának? Hány ujjunk fagyott le eddig a helyszínen? Hogyan lett végül a személyes hegyi érdeklődésből egy széles nemzetközi program?
A globális klímaváltozás társadalmi- települési kihívásai
Az előadás fő fókusza a klímaváltozás és az antropogén környezetalakítás, illetve az ebből eredő természeti és civilizációs katasztrófák, mint a településfejlesztés és a társadalomföldrajz egyik aktuális kérdésköre. Az előadás előbb a településfejlesztőkkel és társadalomföldrajzosokkal szembeni elvárások sokaságát mutatja be: tervezzünk szép, élhető, biztonságos, reziliens, inkluzív környezetet, amely őrizze meg a hagyományokat, ám egyúttal feleljen meg az új trendeknek; legyen gazdaságos, fenntartható, és így tovább. Majd az árvíz-, belvíz-, illetve a vörösiszap-katasztrófa sújtotta területekre vonatkozó kutatásokon keresztül az előadó bemutatja, milyen hatással van a klímaváltozás a településekre, illetve miért kiemelten fontos a participatív tervezés az elvárások figyelembe vételén túl a településfejlesztésben.