MEGHÍVÓ a Magyar Meteorológiai Társaság Szegedi Területi Csoportjának 2018. november 27-én, kedden, 10:00 órai kezdettel tartandó előadóülésére.

Program:

10:00 – 11:30 Dr. Daniela Arsenović Department of Geography, Tourism and Hotel Management Faculty of Sciences University of Novi Sad POPULATION AND CLIMATE CHANGE

11:30 – 12:30 szünet

12:30 – 14:00 Dr. Stevan Savić Department of Geography, Tourism and Hotel Management Faculty of Sciences University of Novi Sad URBAN HEAT ISLAND AND URBAN SURFACE RESEARCH IN CENTRAL AND SOUTHEAST EUROPEAN CITIES

Helyszín: SZEGEDI TUDOMÁNYEGYETEM, Marczell György terem (Szeged, Egyetem u. 2., III. emelet)

MEGHÍVÓ