Földrajz alapképzési szak (BSc)

A 6 féléves Földrajz BSc elvégzése során hallgatóink a legkorszerűbb elméleti és alkalmazott földrajzi ismereteket és módszereket sajátíthatják el. A megszerzett tudással képesek lesznek természeti, társadalmi, gazdasági, települési és egyéb környezeti összefüggések térbeli és időbeli elemzésére. Kiemelt célunk, hogy a szakterületükön önálló, az adatok és abból levont következtetések szintetizálására és bemutatására messzemenően felkészült szakembereket képezzünk.

A képzés során hallgatóink megismerik a korszerű földrajztudomány terepi, laboratóriumi, informatikai és geoinformatikai eszközeinek használatát, melyek segítségével alkalmassá válnak a szakirányú döntéselőkészítésre és a szakmai kérdések megválaszolására. Végzett hallgatóink az itt megszerzett tudást természet- és környezetvédelmi, államigazgatási, önkormányzati, gazdasági, statisztikai, turisztikai-idegenforgalmi, területfejlesztési, geoinformatikai és távérzékelési területeken tudják kamatoztatni. Mindemellett fontos küldetésünk, hogy alapszakos hallgatóinkat felkészítsük tanulmányaik mesterképzésen történő folytatására, és hogy lehetőséget biztosítsunk nekik a kutatói pályán történő elindulásra is.

Hallgatóink az első három félévben általános föld- és természettudományi, valamint társadalmi- és természetföldrajzi alapozó ismereteket sajátítanak el, ezt követően négy specializáció közül kell választaniuk, ahol mód nyílik számukra tudásuk elmélyítésére.


Szakfelelős: Dr. Sipos György, egyetemi docens, gysipos@geo.u-szeged.hu


A válaszható specializációk az alábbiak:

Geoinformatika specializáció (bövebb leírás az címre kattintva érhető el)

A geoinformatika specializációt választó hallgatók alapvetően geoinformatikai adatgyűjtésre, az adatok értelmezésére és feldolgozására készülnek fel. Az adatgyűjtés komplex (terepi felmérés, légifelvételezés, műholdas képfeldolgozás) folyamatán túl a gyűjtött adatok adatbázisokba rendezése, a létrehozott adatbázisokban műveletek végzése és (web)térképes megjelenítése, valamint értékelése is a feladataik közé tartozik. A ahallgatók 4 napos terepgyakorlaton, valamint 6 hetes szakmai gyakorlaton vesznek részt.


Táj és környezetföldrajz specializáció (bövebb leírás az címre kattintva érhető el)

A táj és környezetföldrajz specializációt választó hallgatók korunk legégetőbb környezeti kihívásainak, így a klímaváltozás, az antropogén környezetátalakítás vagy a környezetszennyezés földrajzi összefüggéseivel ismerkedhetnek meg. Jártasságot szereznek a különféle tájalkotó és környezeti tényezők mérésében és értékelésében, és alapszinten elsajátítják a táj, környezet- és klímavédelemmel kapcsolatos tervek és stratégiák előkészítésének módszertanát. Mindemellett megtanulják a környezeti állapotot leíró digitális térképi adatbázisok, távérzékelési technikák és térinformatikai szoftverek felhasználói szintű alkalmazását is. Elhelyezkedési lehetőségek: Vízügyi igazgatóságok, Nemzeti Parkok, Növény- és Talajvédelmi igazgatóságok, kutató intézetek, környezetvédelmi cégek, települési- és megyei önkormányzatok.


Terület- és településfejlesztés specializáció (bövebb leírás az címre kattintva érhető el)

A terület- és településfejlesztő specializációt választó hallgatók megismerik a regionális fejlődés, és az urbanizáció alapvető összefüggéseit és kihívásait, valamint a rájuk adható válaszokat. Megtanulják a regionális fejlesztés, a településfejlesztés és településüzemeltetés alapvető módszereit. Képesek lesznek önállóan térségi és települési helyzetelemzésre, valamint a fejlesztési stratégiaalkotás folyamataiban való részvételre. Tanulmányaik nyomán bekapcsolódhatnak a területfejlesztés országos és regionális szervezeteinél, valamint a települési önkormányzatoknál zajló tervezési- és döntés-előkészítési folyamatokba.


Turizmus specializáció (bövebb leírás az címre kattintva érhető el)

A turizmus specializáció képzése során a hallgatók megismerhetik a széleskörű és egyre népszerűbb turizmus szakma legfontosabb alapjait, melyeket számos munkakörben (utazási irodák, hotelek, turisztikai információs irodák, turizmusfejlesztés) hasznosíthatnak. A specializáció elsősorban a turizmusfejlesztésre készít fel, így Magyarország és a Világ turizmusföldrajzával, turisztikai alapismeretekkel, a turizmus ágazataival, turizmushoz kapcsolódó informatikai ismeretekkel, a turisztikai marketing és menedzsment alapjaival ismerkednek meg hallgatóink.


Levelező tagozaton:


FÖLDRAJZ ALAPKÉPZÉSI SZAK (BSc)


A 6 féléves Földrajz alapképzési szakot levelező tagozaton is indítjuk. A levelező tagozat követelményei és tanterve megegyezik a nappali tagozatéval, de az órákat pénteken és szombaton tartjuk online, illetve személyes jelenléttel. Így azok is részt tudnak venni a képzésben, akik a tanulmányaik mellett dolgoznak.


A levelező tagozaton választható specializációk az alábbiak:

Táj és környezetföldrajz specializáció

Terület- és településfejlesztés specializáció

Turizmus specializáció

Friss Hírek

ffi__egyetemi_elokesztito_2024

A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete ingyenes egyetemi előkészítő tanfolyamot indít a földrajz, földtudományi és környezetmérnök BSc szakok, valamint az osztatlan földrajztanár szak iránt érdeklődők számára.