Geográfus mesterképzési szak (MSc)

A mesterképzés két éve alatt (amely csak nappali képzés formájában indul) hallgatóink korszerű természet- és társadalomföldrajzi ismeretanyagot sajátítanak el. Megismerik a térbeli adatok gyűjtésére, rendszerezésére és interpretációjára alkalmas módszereket és eljárásokat. A megszerzett elméleti és módszertani ismeretek és magas színvonalú térinformatikai tudás birtokában képesek felismerni a környezeti és társadalmi-gazdasági jelenségekben megbúvó földrajzi törvényszerűségeket és kihívásokat, képesek kidolgozni a rájuk adható komplex tervezési-fejlesztési válaszokat. Mindezeket kommunikálni tudják az országos, regionális és helyi döntéshozók felé. A mesterképzés négy specializációra tagolódik: geoinformatikus, táj- és környezetkutató, terület- és településfejlesztő és turizmusföldrajz. A képzés során a kiemelkedő képességű hallgatók személyre szabott felkészítést kapnak kutatás-fejlesztésre és a doktori képzésben való részvételre.

 

Szakfelelős: Dr. Kovács Zoltán, az MTA rendes tagja, tanszékvezető egyetemi tanár, zkovacs@geo.u-szeged.hu


A válaszható specializációk az alábbiak:
Geoinformatika specializáció

A geoinformatikus specializáción végzett hallgatók magas szintű geoinformatikai ismeretekkel, a tématerület műveléséhez szükséges általános földrajzi, térképészeti, tervezési, matematikai és informatikai szaktudással rendelkeznek. A legmodernebb térbeli adatgyűjtési technológiák és digitális adatelemzési módszerek segítségével képesek földmegfigyelési és geoinformatikai célú kutatási feladatok ellátására és koordinálására. Átfogóan ismerik a geoinformatika szakterületének tervezési, fejlesztési folyamatait, módszertanát és eljárásait.


Táj és környezetkutató specializáció

A táj-és környezetkutató specializáció hallgatói tanulmányaik során megismerkednek a környezeti változások értékelésének tudományos hátterével, a környezetvédelmi programok, környezetvédelmi hatásvizsgálatok készítésének módszertanával, emellett a gyakorlatban is megismernek több laboratóriumi vizsgálati eljárást. Mindezek révén képesek a települések és régiók környezeti helyzetelmésére, koncepciók, stratégiák és programok készítésére, valamint az érdekegyeztetési mechanizmusok kezelésére.


Terület- és településfejlesztés specializáció

A terület- és településfejlesztő specializáción végzett hallgatók rendelkeznek az Európai Unió követelményrendszeréhez igazodó korszerű terület és településfejlesztő ismeretekkel. Átfogóan ismerik az Európai Unió regionális politikáját, a regionális intézményrendszer felépítését, működését, valamint a hazai terület- és településfejlesztés elméletét és jelenlegi gyakorlatát. Képesek a terület- és településfejlesztés kérdéseit kutatói alapállásból elemezni, az összefüggéseket feltárni, és tervezési dokumentumokat készíteni.


Turizmus specializáció

A turizmusföldrajzi specializáción végzett hallgatók képesek arra, hogy elemezzék egy település, kistérség vagy régió turisztikai jelenségeit és folyamatait. Ismerik a turisztikai termék és a piac speciális jellemzőit, valamint a vállalatok és a térségi nonprofit szervezetek számára ebből adódó menedzsment- és marketingfeladatokat. Átfogó ismeretekkel rendelkeznek a turizmus gazdasági, társadalmi és természeti környezetre irányuló hatásairól. Részt tudnak venni egy térség turisztikai arculatának formálásában, turisztikai tervdokumentumok készítésében.

Friss Hírek

2024. február 29-én, csütörtökön a „100 éves a szegedi geográfusképzés: földrajztudomány a fenntartható jövő szolgálatában” című előadássorozat első előadása, ahol Vajda Tamás, az SZTE Levéltárának igazgatója bemutatta Kogutowicz Károly iskolateremtő munkásságát, majd ezt követően intézetünk jelen lévő oktatói, illetve a közönség szakmai beszélgetést folytattak az előadóval.

Az érdeklődőknek köszönjük a részvételt.