Mi a specializáció célja? Milyen képességekkel rendelkezik egy geoinformatikus? Mik a fontosabb tantárgyak? Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?
Mi a specializáció célja?
A geoinformatika specializációt választó hallgatók alapvetően geoinformatikai adatgyűjtésre, az adatok értelmezésére és feldolgozására készülnek fel. Az adatgyűjtés komplex (terepi felmérés, légifelvételezés, műholdas képfeldolgozás) folyamatán túl a gyűjtött adatok adatbázisokba rendezése, a létrehozott adatbázisokban műveletek végzése és (web)térképes megjelenítése, valamint értékelése is a feladataik közé tartozik. Az adatgyűjtés, elemzés, megjelenítés szempontjából a megismert eszközök és geoinformatikai szoftverek a következők: GPS és terepi GIS (ArcPad) eszközök és szoftverek; RTK GNSS és terepi geodéziai eszközök; ArcGIS Desktop és Online; Web AppBuilder for ArcGIS; ERDAS Imagine, nyílt forrású QGIS és GRASS; AutoCAD valamint MapInfo szoftverek; illetve JavaScript és Python programozási nyelvek.
Milyen képességekkel rendelkezik a geoinformatika specializáción végzett geográfus:
• Ismeri a geotudományi feladatok megoldásához szükséges alapvető térinformatikai modelleket.
• Alapismeretekkel rendelkezik a raszteres, vektoros rendszerekről, az ebben a körben használható egyszerűbb elemzési módszerekről, az adatok, különösen a távérzékelt adatok, eléréséről.
• Képes magabiztosan, készségszinten használni legalább egy, napjainkban széles körűen elterjedt térinformatikai szoftvert, és ismeri több hasonló program működésének alapjait.
• Képes elsajátítani bármely, hazai munkakörnyezetben előforduló geoinformatikai adatgyűjtésre szolgáló eszköz, műszer és térinformatikai szoftver használatát.
• Alkalmas az önkormányzati, köz- és szakigazgatási, valamint vállalati szférában keletkező térbeli adatok kezelésére, rendszerek üzemeltetésére, és azokkal kapcsolatos problémák megoldására, tervezési és döntés-előkészítési munka térinformatikai támogatására.
A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete ingyenes egyetemi előkészítő tanfolyamot indít a földrajz, földtudományi és környezetmérnök BSc szakok, valamint az osztatlan földrajztanár szak iránt érdeklődők számára.
Intézetek
AZ EGYETEMRŐL
HASZNOS OLDALAK