A 7 féléves alapképzés célja olyan korszerű természettudományos, műszaki, közgazdasági és menedzsment ismeretekkel rendelkező környezetmérnökök képzése, akik a különböző területeken jelentkező környezeti veszélyeket képesek felismerni, elemezni és a kárelhárítási tevékenységekben aktívan részt venni.
Szakmai ismereteik birtokában alkalmasak a meglévő környezeti ártalmak és károk csökkentésére, illetve megszüntetésére; a természeti erőforrások ésszerű felhasználására, hulladékszegény technológiák kialakításának, azok működtetésének önálló megoldására. Kulcsszavaik a fenntarthatóság és a körforgásos gazdaság. Képesek technológiai megoldásokat kidolgozni a hulladékok újrahasznosítására, a veszélyes hulladékok ártalmatlanítására, általános ismeretekkel rendelkeznek a természet- és tájvédelem és a környezetpolitika területén. Megismerkednek a fenntartható vízgazdálkodás különböző területeivel (települési és mezőgazdasági vízgazdálkodás, ivóvízellátás, szennyvízkezelés), számos korszerű anyag- és szerkezetvizsgálati módszerrel, gyakorlatot szereznek a környezeti elemek (víz, talaj, levegő) mintavételében és analitikai, illetve környezeti laboratóriumi vizsgálatokban, továbbá képesek mérnöki képzettségük és egy világnyelv ismerete birtokában hazai és külföldi szakemberekkel való kommunikációra és csapatmunkára. Alkalmasak környezetvédelmi projektek tervezésére, szervezésére, ellenőrzésére és a mérnöki munkában való alkotó részvételre, képesek alkalmazkodni a folyamatosan változó követelményekhez. A megszerzett ismeretek birtokában alkalmassá válnak a képzés második ciklusban (MSc) történő folytatására.
Szakfelelős: Dr. Barta Károly, egyetemi docens, barta@geo.u-szeged.hu
A válaszható specializációk az alábbiak:
Általános, specializáció nélküli
A képzés elvégezhető specializáció nélkül is.
Környezettechnológus mérnök
A specializációt elvégző hallgatók képesek lesznek termelési és környezetvédelmi technológiák hiányosságait feltárni, és fejlesztési koncepciókat fogalmazni meg. Alkalmasak a vizsgált technológiák környezetvédelmi szempontú fejlesztésére és kockázatelemzésre. Felkészülnek a környezetvédelmi kárelhárítási módszerek alkalmazására, a kárelhárítás előkészítésére és a kárelhárításban való részvételre.
Környezetállapot-értékelő mérnök
A specializáció keretein belül a hallgatóink megismerkednek a környezeti elemek (víz, talaj, földtani közeg, levegő, élővilág) rendszerszintű működésével, mintavételével és vizsgálatával. Képesek lesznek a kapott környezeti adatokat elemezni, értékelni és geoinformatikai adatbázisokba rendezni. Alkalmasak lesznek – többek között – a környezetkutatásban kockázatelemzésre, hatástanulmányok írására és szennyeződésterjedés modellezésére. Elsajátítják a környezeti elemek hatósági gyakorlatban történő értékelését is.
Környezeti biotechnológus mérnök
A specializáció a mikrobiológiai folyamatok ipari és környezetvédelmi célú felhasználásával és alkalmazásával ismerteti meg a hallgatókat. Ezek közül külön kiemelendők a szennyvíztisztítási technológiák, a kármentesítések keretében végzett bioremediációk, a környezeti elemek (talaj, víz) in situ vagy ex situ tisztítási módszerei, vagy éppen a különböző fermentációs eljárások.
Valamely specializáció elvégzéséhez nem kell külön jelentkezni a választott specializációra, hanem teljesíteni kell az adott specializációban szereplő tárgyak közül az előírt kreditszámot, és a Neptun regisztrálja a teljesítés meglétét. A specializációt végző hallgatóknak a záróvizsgán az általános tételsor mellett egy specializációs, második tételt is húzniuk kell.
A részletes képzési terv, tantárgyakkal IDE KATTINTVA tekinthető meg.
Levelező tagozaton:
KÖRNYEZETMÉRNÖKI ALAPKÉPZÉSI SZAK (BSc)
A 7 féléves környezetmérnöki alapképzési szakot levelező tagozaton is indítjuk. A levelező tagozat követelményei és tanterve megegyezik a nappali tagozatéval, de az órákat pénteken és szombaton tartjuk online, illetve személyes jelenléttel. Így azok is részt tudnak venni a képzésben, akik a tanulmányaik mellett dolgoznak.
Levelező tagozaton nincsenek specializációk.
A részletes képzési terv, tantárgyakkal IDE KATTINTVA tekinthető meg.
Az MTA Szegedi Akadémiai Bizottsága a határon innen és túli régióban folyó tudományos kutatómunka ösztönzése céljából pályázatot hirdet Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád vármegyékben, valamint a Vajdaság, Temes és Arad megyékben élő középiskolás diákok számára.
A részletes kiírás elérhető itt!
Intézetek
AZ EGYETEMRŐL
HASZNOS OLDALAK