Mi a specializáció célja? Milyen képességekkel rendelkezik egy táj- és környezetföldrajz geográfus? Mik a fontosabb tantárgyak? Milyen elhelyezkedési lehetőségek vannak?
Mi a specializáció célja?
A táj és környezetföldrajz specializációt sikeresen végző geográfusok a megfelelő szakmai ismereteknek köszönhetően részt tudnak venni környezetvédelmi, vízügyi, valamint természet- és tájvédelemmel kapcsolatos döntéshozatali folyamatokban. Közreműködhetnek a tájjal és környezetvédelemmel kapcsolatos tervek készítésében, valamint alkalmas szakemberek a természetvédelmi kezelési tervek, települési környezetvédelmi programok, környezetvédelmi hatásvizsgálatok, és az azokat megalapozó terepi és laboratóriumi kutatások elvégzésére, értékelésére. A specializáción végzett hallgatók széleskörű ismereteket szereznek a környezeti állapotot leíró adatbázisokról, terepi és laboratóriumi talaj és vízvizsgálati módszerekről. Megismerik a hazai természetvédelmi- és vízügyi tervezés, valamint a terület- és településrendezés elméletét és gyakorlatát, valamint felhasználói ismereteket szereznek a táji és települési léptékű tervezésben leggyakrabban használt térinformatikai programokról, modellezési eljárásokról.
Milyen képességekkel rendelkezik egy táj- és környezetföldrajz specializációval rendelkező geográfus?
• Ismeri Magyarország környezeti állapotának főbb jellemzőit a talaj, a víz a domborzat, valamint a táj és környezetvédelem alapvető összefüggéseit és fogalmait.
• Képes a tájban zajló talajtani, hidrológiai és tájökológiai folyamatok komplex szemléletű elemzésére.
• Módszertani tudással rendelkezik a táj és környezettervezés és - környezetmenedzsment alapjairól.
• Ismeri a térségi, a vízügyi és természetvédelmi tervezés intézményi kereteit és jogi szabályozását.
• Képes a természet és környezetvédelem különböző szintjein bekapcsolódni a tervezési- és döntés-előkészítési folyamatokba, a hatósági döntéshozatalba.
• Alkalmas Környezeti állapotértékelések, hatásvizsgálatok, készítésére. környezetvédelemmel kapcsolatos pályázatok, projektek szakmai koordinálására.
Fontosabb tantárgyak
Környezeti kockázatelemzés, Környezeti rendszerek, Környezeti informatika, Projektmenedzsment, Környezetmenedzsment alapjai, környezettervezés, ágazati tervezés, Vízrajzi tervezés, Alkalmazott talajtan, Vegetáció-értékelés, elemzés
A hallgatók a képzés során számos belföldi terepgyakorlaton vesznek részt, amelyek a természet-, táj- és környezetvédelem aktuális kérdéseivel foglalkoznak.
A BSc és az MSc képzés során is a hallgatók 6-6 hetes (összesen 2 x 240 órás) szakmai gyakorlaton vesznek részt. A hallgatók számos gyakorlati képzőhely közül választhatnak (pl. vízügyi igazgatóságok, nemzeti parkok, katasztrófavédelmi igazgatóságok ahol gyakorlati ismeretekre tehetnek szert.
A táj és környezetkutató geográfus elhelyezkedési lehetőségei
Az ezen a specializáción végzett tanítványaink a közigazgatásban (települési és megyei önkormányzatok, környezetvédelmi felügyelőségek, nemzeti park igazgatóságok, vízügyi igazgatóságok, növény és talajvédelmi szolgálatok), illetve környezetvédelmi tevékenységet folytató vállalkozásoknál helyezkednek el.
Egykori hallgatóink üzenték:
További információkért keress minket honlapunkon és Facebook-oldalunkon!
Intézetek
AZ EGYETEMRŐL
HASZNOS OLDALAK