Kolléganőnk, Dr. Kiri Luca az egyetem tv Napfel című műsorában mesélt el érdekes dolgokat a következő "Év ásványáról", az opálról.
A Szegedi Tudományegyetem a legnagyobb geotermikus energiára épülő távhőt felhasználó közfogyasztó a városban. Ez a fajta energia ebben a térségben viszonylag könnyen elérhető, felhasználása pedig a legjelentősebb környezetvédelmi projekt. Cikkünkben Dr. Bozsó Gábor, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének szakértője öntött tiszta (termál)vizet a pohárba a geotermikus energia felhasználásával kapcsolatban.
2024. november 24-én rendezték meg a IX. Szegedi Jótékonysági Félmaratont, amelyen intézetünk és tanszékünk munkatársai is részt vettek.
Erdélyben született, Kolozsvárról indult és Szegeden teljesedett ki. Ez a mondat nemcsak a Szegedi Tudományegyetemre igaz, hanem Dr. Pál-Molnár Elemérre is, aki éppen annak a két egyetemnek a „születésnapján” vehette át a Pro Universitate-díját, amelyet személye is összeköt.
Szívből gratulálunk Rita Mwendia Njeru-nak, aki sikeresen megvédte doktori disszertációját!
Szívből gratulálunk Muhammad Luqman Bin Hasan-nak, aki sikeresen megvédte doktori disszertációját!
A gyémánt értékével vetekedő, babonák övezte opál lesz 2025-ben az Év Ásványa, amiből a Szegedi Tudományegyetem gyűjteményében is vannak különleges példányok.
A szakmai közösség, valamint az SZTE Természettudományi és Informatikai Kara javaslatára az Egyetem Szenátusa Pro Universitate díjjal tüntette ki Dr. Pál Molnár Elemért, amelyet 2024. november 11-én, az Egyetem Napján vehetett át.
Múlt hét pénteken hozták nyilvánosságra a 2025-ös "Év ásványa, ősmaradványa és ásványkincse" nyerteseit az idei Földtudományos Forgatag keretén belül.
Idén ünnepelte alapításának 175. évfordulóját az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Ásványtani Tanszéke.
A gyémántkitermelés költséghatékonyabbá tétele mellett jelentősen csökkenti a környezeti terhelést is az a kutatás, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Geológia Tanszékén végeznek.
A gyémántkitermelés költséghatékonyabbá tétele mellett jelentősen csökkenti a környezeti terhelést is az a kutatás, amelyet a Szegedi Tudományegyetem Geológia Tanszékén végeznek. Sahroz Khan, az SZTE Földtudományok Doktori Iskolája PhD-hallgatója kutatásának fókuszában az áll, hogy mi különbözteti meg a meddő és a gyémántban gazdag lelőhelyeket.
A Pekingi Geotermikus Kutató Intézettől (Beijing Geothermal Research Institute) Liu Liangang vezetésével, 2024. október 15-én, 5 tagú kínai delegáció látogatott a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Geológia Tanszékére.
Még mindig úton a kék bolygó vándora, Magyarország legismertebb geológusa, Juhász Árpád. Ezúttal Dr. Pál-Molnár Elemérrel, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének intézetvezetőjével és az SZTE alumnusával, Veres Zsolttal találkozott a Földtudományi Sokféleség Nemzetközi Napján. A Magyar Természettudományi Múzeumban az SZTE GeoLitera által kiadott Geokéktúra című könyvről is beszélgettek az „évmilliomosok”.
Október elsejétől új szervezeti felépítéssel működik tovább a Szegedi Tudományegyetem Földrajz- és Földtudományi Intézete (FFI), ahol az oktatók és a kutatók korunk legnagyobb globális természeti kihívásaira keresik a válaszokat, és ezt a hagyományokra épülő, innovatív tudást és szemléletet kívánják átadni a hallgatóiknak. A hazai földtudományi oktatás és kutatás egyik legjelentősebb bázisa úgy alakul át, hogy hatékonyabbá válik a kiválóság elérése, ösztönzése.
A konferencián tanszékünk két oktatója és kutatója, Dr. Raucsikné Dr. Varga Andrea és Dr. Raucsik Béla képviselték a Szegedi Tudományegyetem Földrajzi és Földtudományi Intézetét.
Tanszékünk oktatóját és kutatóját, Dr. Pál-Molnár Elemért egyetemi tanárrá nevezte ki Sulyok Tamás Magyarország köztársasági elnöke.
Az idén nyáron megjelent Geokéktúra - Az Országos Kéktúra földtudományi értékei című könyv szerzőjével, Veres Zsolttal készített riportot a Novum TV
Tanszékünk oktatója és kutatója a 2024‒2027 közötti ciklusban fogja betölteni ezt a pozíciót.
Szívből gratulálunk Kiri Lucának, aki sikeresen megvédte doktori disszertációját!
Új ásványokkal és kőzetekkel bővült az SZTE Ásványtani, Geokémiai és Kőzettani Tanszékének "Kárpát-medence gyűjteménye", amely a Koch Sándor Ásványgyűtemény részét képezi.
Tanszékünk új MTA doktort köszönhet soraiban Dr. Pál-Molnár Elemér személyében.
Doktorandusz és MSc-s hallgatóink az ISZA-n (Ifjú Szakemberek Ankétja), ahol bemutathatták kutatási témájukat és az abban elért eredményeiket
Pál-Molnár Elemér, az SZTE Földrajzi és Földtudományi Intézetének vezetője válaszolt a felmerült kérdésekre az Európa Rádióban
A szeged.hu Magyar zseni-rovatában Dr. Pál-Molnár Elemér egyetemi docens, intézetvezető mesélt a több mint száz éves Koch Sándor Ásványgyűjteményről
Tanszékünk kutatóinak részvételével megalakul Magyarország első Geo Terrior Kutatócsoportja