A Földrajz- és Földtudományi Intézet számos érdekes programot kínál az érdeklődő általános- és középiskolás diákoknak! A programok ingyenesek, de előzetes bejelentkezéshez kötöttek!
Koch Sándor Ásványgyűjtemény
A Szegedi Tudományegyetem Geológia Tanszékének gondozásában található hazánk egyik legjelentősebb ásványkollekciója, a Koch Sándor Ásványgyűjtemény. Koch Sándor (mineralógus, egyetemi tanár) 1896-ban született Kolozsváron, illetve Szegeden hunyt el 1983-ban. A közel 3000 darabos kollekció jelenleg a GeológiaTanszék folyosóján kialakított, igényes kivitelű vitrinekben látható. A gyűjtemény leggazdagabb része rendszertani jellegű, geokémiai szempontok alapján (kémiai összetétel) a terméselemektől kezdődően kalauzolja el a látogatót az ásványok világában. A kiállított példányok legértékesebb részét azonban a pótolhatatlan Kárpát-medence gyűjtemény jelenti, ami a bányahelyek genetikája szerint rendszerezi a különleges példányokat. A Koch Sándor Ásványgyűjtemény megtekintésére előzetesen bejelentkezett csoportoknak szakvezetést biztosítunk. A látogatás körülbelül 45 percet vesz igénybe.
Őslénytani gyűjtemény
A látogatók első kézből kézbe véve kaphatnak információt a Föld és élet fejlődéséről a Geológia Tanszék Őslénytani Gyűjteményének tárlatvezetésén. Bemutatásra kerülnek a gyűjtemény legidősebb 3 milliárd éves kőzetei, 1,5 milliárd éves ősmaradványai, áttekintjük a bolygó történetét 24 órára vetítve és megismerkedünk a legérdekesebb ősmaradványokkal.
Műholdképfal
A 100 x 100 km2 méretű területet ábrázoló 1 m2-es táblákon 10-20 m-es, megkapó geometriai felbontás mellett tanulmányozhatjuk Magyarország tájait, folyóit, településeit. A felvételek különböző spektrális sávok alapján készülnek, így emberi szemmel nem látható adatokat gyűjtenek a felszínről, így a hatalmas mozaik érdekes részletet tár fel például a talajjal, a növényzettel, a víztartalommal, a beépítettséggel kapcsolatban. Külön érdekesség a Balaton árnyalatai, az országhatárt kirajzoló parcellaméret változás, az egykori folyómedrek mintázata, vagy a domborzat 3D-szerű megjelenése. A különböző években, évszakokban készült felvételeknek köszönhetően felfedezhető környezetünk változása, illetve változékonysága. A műholdfalat a Természet- és Környezetföldrajz Tanszék folyosóján előzetes egyeztetés után bemutatják azt az érdeklődőknek.
Árvízi makett
A szegedi nagy árvíz 138. évfordulójára a Dr. Kiss Tímea egyetemi docens és csapata által készített árvízi elöntési makettet 2017. március 8-án avatták fel a Természet és Környezetföldrajzi Tanszéken.
A makett igen szemléletesen mutatja meg azt, hogyan kerítette be a várost a Tisza. A katasztrófa szinte előre látható volt, a korabeli politikusok hanyagsága is okozta a hatalmas pusztítást.
A Földrajz- és Földtudományi Intézet programjaira előzetes bejelentkezés szükséges, kérjük szándékukat időben jelezzék!
Bejelentkezés Nagy Gyulánál telefonon: 06/62/34-4176
Bejelentkezés email-ben: geo.nagy.gyula@gmail.com
A programkínálat folyamatosan frissül!