Műholdas adatok mesterséges intelligenciával támogatott kiértékelésére is alkalmassá vált az SZTE GIS-laborja
Az ország egyik legmodernebb földtudományi adatelemző bázisává alakult az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézetének téradattudományi informatikai rendszere, vagyis a GIS-labor (Geographic Information System). A több mint 13 millió forint saját erőből megvalósított fejlesztésnek köszönhetően a szegedi hallgatók korát megelőző infrastruktúra segítségével ismerkedhetnek meg az adatelemzéssel, és olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek a legmodernebb globális kutatásokat támogatják.
A centenáriumi év díjazottjai meséltek a szegedi földrajzoktatásról – Petru Urdea
2024-ben centenáriumát ünnepelte a szegedi földrajzos (földrajztanár és geográfus) képzés. Az ehhez kapcsolódó rendezvénysorozat egyik kiemelkedő állomása volt a „FÖLDRAJZ 100 Szeged - A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma” című konferencia, amelyen hárman különleges elismerésben részesültek az SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézetében. Az ünnep közeledtével a kitüntetetteket kérdeztük a szegedi földrajzos oktatáshoz fűződő viszonyukról, emlékeikről.
A centenáriumi év díjazottjai meséltek a szegedi földrajzoktatásról – Szatmári Gábor
2024-ben centenáriumát ünnepelte a szegedi földrajzos (földrajztanár és geográfus) képzés. Az ehhez kapcsolódó rendezvénysorozat egyik kiemelkedő állomása volt a „FÖLDRAJZ 100 Szeged - A szegedi földrajzi felsőoktatás centenáriuma” című konferencia, amelyen hárman különleges elismerésben részesültek az SZTE TTIK Földrajzi és Földtudományi Intézetében. Az ünnep közeledtével a kitüntetetteket kérdeztük a szegedi földrajzos oktatáshoz fűződő viszonyukról, emlékeikről.
Korszakos atlasz elkészítésében vettek részt a szegedi kutatók
Fontos részeit írták és szerkesztették szegedi kutatók Magyarország Nemzeti Atlaszának – bemutatták a sorozat „Állam és nemzet” című kötetét. Ünnepélyes keretek között mutatták be a négyrészes Magyarország Nemzeti Atlasza sorozat „Állam és nemzet” című kötetét Budapesten 2024. december 10-én. Az atlasz elkészítésében a Szegedi Tudományegyetem kutatói is komoly részt vállaltak, újszerű és hiánypótló fejezeteket írtak, szerkesztettek.
A geotermikus energia hatékony fegyver lehet a klímaváltozás ellen is
Itt a tél, dübörög a fűtésszezon. Mi az, amiben Európában a második helyen áll Szeged? Hogyan segíthet a klímaváltozás elleni harcban a geotermikus energia felhasználása? Mi az a geotermikus gradiens? Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézet oktatói öntenek tiszta (termál)vizet a pohárba.
„Sorsszerű, hogy az Egyetem Napján vehettem át a Pro Universitate-díjat” – interjú Dr. Pál-Molnár Elemérrel
Erdélyben született, Kolozsvárról indult és Szegeden teljesedett ki. Ez a mondat nemcsak a Szegedi Tudományegyetemre igaz, hanem Dr. Pál-Molnár Elemérre is, aki éppen annak a két egyetemnek a „születésnapján” vehette át a Pro Universitate-díját, amelyet személye is összeköt.
Elindult a Földrajz- és Földtudományi Intézet tudománynépszerűsítő kampánya
„Ha Geo, akkor Szeged!” Ez a mottója annak az egy éven át tartó tudománynépszerűsítő kommunikációs kampánynak, amely minden korosztály számára szeretné érthetővé tenni, hogy miről szól, hogyan jelenik meg a hétköznapokban a földtudomány. A november elején elstartolt projekt néhány fontos részletéről Dr. Raucsikné Dr. Varga Andreát, a projekt vezetőjét, az SZTE FFI Geológia Tanszék docensét kérdeztük.
Életeket menthet és több millió embert érint a Tisza mentén az a projekt, amelynek az SZTE az egyik tudományos pillére
A Szegedi Tudományegyetem kutatóinak árvizekkel, aszályokkal, távérzékeléssel, geofizikával, adatfeldolgozással kapcsolatos tapasztalatai segítik azt a szerb-magyar projektet, amely 2024. október 24-én nyitókonferenciával kezdődött. Az 1,4 millió euró összköltségű projekt célja, hogy a gyakorlatban is használható megoldásokat adjon a Tisza menti területek döntéshozóinak, amelyekkel felkészülhetnek az extrém időjárási körülmények miatt kialakuló árvizekre, aszályokra.
FÖLDRAJZ-FÖLDTUDOMÁNYI EGYETEMI ELŐKÉSZÍTŐ - Részletek a hírre kattintva!
A Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézete ingyenes egyetemi előkészítő tanfolyamot indít a földrajz, földtudományi és környezetmérnök BSc szakok, valamint az osztatlan földrajztanár szak iránt érdeklődők számára.
Kincsek az egyetemen – Magyarország egyik legjelentősebb tudományos kollekciója a Koch Sándor Ásványgyűjtemény
Minden alkalommal lenyűgözi a látogatókat az a látványos tárlat, amelyben közel 1000 ásványfaj több mint 3000 példánya tekinthető meg az SZTE TTIK megújult Földrajz- és Földtudományi Intézetének folyosóin. A ritkaságokkal is büszkélkedő gyűjtemény idén is népszerű volt a Kutatók Éjszakáján.
Óriáscápa fogakkal, óriásszarvas aganccsal is találkozhat, aki az SZTE őslénytani tárlatát meglátogatja
Az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének országosan is jelentős és védett őslénytani gyűjteménye segíti az oktatást és a kutatásokban is komoly hasznát veszik. Többek között ahhoz is hozzájárulhat, hogy a tudósok meghatározzák, hogyan változott Földünk éghajlata a múltban. A Kutatók Éjszakáján, mint mindig, most is népszerű volt a tárlat és fogadtak előzetes bejelentkezés alapján iskolai csoportokat is.
Új menő, modern, mesterszak az SZTE-n: geoinformatika
A Föld természeti erőforrásainak fenntartható használata, a területi tervezési kérdések megoldása, vagy a nagy felbontású felmérésekre vonatkozó kereslet a mindennapi élet számos területén követeli meg olyan technológiák használatát és integrálását, mint a távérzékelésen alapuló földmegfigyelés és képfeldolgozás, vagy a térbeliségre koncentráló adatbázis-kezelés és digitális térképészet. Éppen erre koncentrál az SZTE egyik új képzése, a geoinformatika mesterszak, amely ötvözi az informatika lehetőségeit a földtudományok sokszínűségével.