Támogató szervezet
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium Új Nemzeti Kiválóság Programja (UNKP-19-3-SZTE-203)
A projekt időtartama
2019. 09. 01. – 2020. 01. 31.
Az ENSZ által megfogalmazott fenntarthatósági fejlődési célok között szerepel a „Fenntartható városok és közösségek” tematikája. Ez nem véletlen, hiszen 2050-re a Föld lakosságának kb. 70%-a fog urbánus környezetben élni. Az intenzív antropogén tevékenység (pl. közlekedés, hűtés/fűtés, ipar stb.) következtében a városokban akár 4 °C-kal is magasabb lehet a hőmérséklet, mint a környező vidéki területeken. Egy nyári hőhullám során 1 °C-os hőmérséklet-emelkedés több mint 4%-kal növelheti a halálozási rátát, illetve 2–4%-kal az áramfogyasztást. Mindezek alapján megállapítható, hogy az emberi tevékenység okozta városi hőterhelés-többlet jelentős gazdasági és egészségügyi kockázatokkal jár.
Jól ismert, hogy a klímaváltozás már napjainkban is érezteti hatását Magyarországon, azonban igen kevés megbízható és tudományosan megalapozott információnk van a városi léptékű antropogén hőmegjelenés és a helyi környezet speciális éghajlatának hatásmechanizmusairól, valamint e kettő kölcsönhatásáról.
Módszertan
Az antropogén hő tér- és időbeli eloszlása a LUCY (Large Scale Urban Consumption of EnergY) globális modell adaptálásával valósult meg. A modellben az összesített antropogén hőt (QF; Wm-2) a következő egyenlet definiálta:
A QM tag az emberi test természetes biofiziológiai folyamatából származó metabolikus hőtermelésre utal. A QM egy adott területen a népsűrűségétől (P) és az ott lakó vagy dolgozó emberek metabolikus aktivitásától (HM(t)) függ. Időbeli maximuma a nap közepén (munkahelyi aktivitás) figyelhető meg. A QM-et az alábbi (tapasztalati) összefüggés adta meg:
A QV tag a közlekedés következtében a légkörbe jutó hőmennyiségre utal. Legnagyobb értékeit a nagy forgalommal és zsúfolt utakkal rendelkező belvárosi részeken veszi fel. Az időbeli jellemzője a bimodális eloszlás, ami a közlekedés tipikus ütemére utal. Ennek értelmében a QV kora reggel és késő délután maximális. A heti eloszlásban pedig a hétköznapok dominálnak a hétvégével szemben. A QV-re elsősorban forgalomszámlálási adatokból tudunk következtetni. A QV egyenlete a tanulmányban:
A QB tag az épületek energiafelhasználásával arányos. A gyakorlatban a lakossági energiafelhasználást a két legdominánsabb tényező határozza meg: az elektromos energia és a földgáz fogyasztása. Az antropogén hő modellezése során azzal a feltételezéssel lehet élni, hogy a fűtéshez, hűtéshez (légkondícionálás), elektromos eszközök használatához vagy főzéshez felhasznált energiamennyiség teljes egészében hővé alakul és távozik a légkör irányába. A QB számszerűsítése részletes földgáz és áramfogyasztási órás, napi és havi felbontású adatsorok ismeretében tehető meg. Fontos kiemelni, hogy míg az áramfogyasztás kevésbé függ az évszaktól és a napszaktól, addig ez a földgáz esetében nem érvényes. Utóbbinak határozott maximuma figyelhető meg a közepes földrajzi szélességeken (így Magyarországon is) a téli évszakokban. Kiszámításánál a napi középhőmérséklet meglehetősen fontos tényező, hiszen ez határozza meg azt az épületi komfortérzetet, ami eldönti a fűtés/hűtés létjogosultságát. A QB kiszámítása a következők szerint történt:
A következő táblázatban a bemenő paraméterek forrásait mutatom be. A HM(t) profil 175 W (maximális munka) és 75 W (alvás) között változott. Mindhárom egyenletben megjelenő P az adott település népsűrűségét takarja. Ennek térbeli változásai a 2018-as választási adatok alapján lettek definiálva a választási zónák és a hozzájuk tartozó (permanens) szavazók számának, valamint a szavazásra jogosultak és nem jogosultak (18 év alattiak) arányának ismeretében. Ahogy az a lenti táblázatban is megfigyelhető, a QV paraméterei a Magyar Közút Zrt. forgalomszámlálási adatai és a KSH ide vonatkozó információi alapján lettek kiszámítva. A gázfogyasztáshoz szükséges fűtési fokszám és napi középhőmérsékletek a CarpatClim éghajlati adatbázis (http://www.carpatclim-eu.org/pages/download/) és ún. meteorológiai SYNOP táviratok szolgáltatták. Az áramfogyasztás esetében a MAVIR Zrt. által publikált órás adatokból lehetett következtetni a tipikus napi menetekre.
Eredmények
A vizsgálatok egy nyári (2017. július 20–21.) és egy téli időszakra (2016. december 30–31.) készültek el. Ezen napok során zavartalan, frontmentes időjárás jellemezte a Kárpát-medencét, mely kedvezett a helyi hatások és termikus kontrasztok kialakulásának.
Ekkor az antropogén hő átlagos napi menete visszaadta a tipikus bimodális eloszlást:
Az egyes komponensek (QM – kék; QV – sárga, QB – piros) egymáshoz viszonyított tipikus arányai a nyári (bal oldali ábra) és téli (jobb oldali ábra) időszakban Szegeden a következő sorrendet mutatta: QB > QV > QM.
Az egyes városok átlagos QF értékeit [Wm-2-ben] a két vizsgálati periódusban a lenti táblázat tartalmazza. Télen nagyobb QF adódott, mint nyáron. Télen rendre 10 Wm-2 feletti átlagos QF-ek figyelhetők meg. A két időszak átlagában Miskolcra kaptam a legnagyobb QF értéket. Ez a lakótelepek nagy népsűrűségének és a domborzat okozta helyi klímának tulajdonítható. Debrecen ugyan nagyobb település, mint Miskolc, de kisebb a népsűrűsége, így átlagban kisebb QF-fel volt jellemezhető. Ugyanakkor lokálisan (egy-egy rácspontban) a QF maximuma elérte a 100 Wm-2-t is.
Az antropogén hőtöbblet termikus környezetre gyakorolt hatásának meteorológiai elemzése a WRF modellkimenetek alapján valósult meg. A fókusz a szabványos (2 m-es) léghőmérséklet területi és időbeli menetének az elemzésén volt. A modellbeállítások megegyeztek a Molnár et al. (2019) tanulmányban (https://doi.org/10.1007/s00704-019-02881-1) leírtakkal. (Az antropogén hő eredményeinek a meteorológiai modellbe történő betáplálásáról a „Modellezési séma menüpontban” olvashat bővebben.)
A lenti táblázat az antropogén hő hatására kialakuló átlagos téli hőmérséklet-többletet (∆T) (°C) foglalja magában. Látható, hogy a legnagyobb érték Szegeden (Nyíregyházán) adódott, melyek 0,2 és 1,5 °C között változtak. A QF értékekből ugyan más sorrendre lehetne következtetni, azonban mivel Szegedre – egy korábbi kutatás eredményeként – pontosabb felszíni reprezentáció áll rendelkezésre, így ott egy nagyobb és reálisabb ∆T következett be. Következésképpen a debreceni, miskolci és nyíregyházi ∆T értékekre inkább úgy kell tekinteni, mint az antropogén hő által okozott hőmérséklet-emelkedés alsó korlátja.
Az átlagos hőmérséklet-többlet (°C) térbeli alakulása éjszaka (bal oldal) és nappal (jobb oldal) a téli időszakban. A lenti ábrákon is kitűnik, hogy a szimulált ∆T maximuma Szegeden és az éjszaka folyamán volt. Miskolcon a maximumok a város nyugati részén jelentkeztek (pl. Vörösmarty városrész, Zsarnaitelep). Debrecenben különös nagy (∆T > 5 °C) értékek a belvárosban adódtak. Nyíregyházán határozott területi jelleg nem rajzolódott ki. Nem úgy Szegeden, ahol akár 2 °C feletti éjszakai ∆T-k is kialakultak a központi és nyugati részein (pl. Felsőváros, Tarján)
Nyíregyháza:
Miskolc:
Debrecen:
Szeged:
Modellezési séma
QF: csak a várost és annak a szűk (kb. 5 km-es) környezetét tartalmazza
∆T: itt érdemes egy nagyobb pufferzónát (kb. 25 km-es) alkalmazni, hiszen a természetes (városi) és mesterséges (vidéki) területek közötti kontraszt jobban kirajzolódik
∆T: a modelltartományokat úgy kell megválasztani, hogy a legjobb felbontású tartomány felbontása 3 km alatt legyen
2. A vizsgálati időszak(ok) kijelölése legyen egységes, ugyanakkor törekedni kell arra, hogy az időszakok azonos időjárási helyzet jellemezze (frontátvonulás a periódus közepén kerülendő)A cél egy referencia futás biztosítása az összehasonlításhoz
4. A LUCY adaptálása során a mintaterületre jellemző adatokat kell begyűjteni. Ez több lépésből tevődik össze:az adatelérhetőség felmérése
az adatok szétválogatása
területi leskálázás
a kapott adatbázis ellenőrzése
5. Az adaptált futtatás elvégzése az új adatbázisok beépítésével (mat2ascGUI_64bit.exe)az átlagos, városi felszínkategóriák szerint szélválogatott QF-ek előállítása
átlagos napi menet előállítása a teljes vizsgálati területre (a városi felszínosztályoktól függetlenül)
a szükséges szerkesztés elvégzése az URBPARM.TBL állományban
8. A modellkísérletek végrehajtásánál a cél az antropogén hő okozta hőmérsékletváltozás kimutatása! Ehhez kell:kontrolfutás (CTRL) az adott időszakra vonatkozóan (QF=0; AHOPT=0)
valódi futás (REAL) az adott időszakra vonatkozóan (QF>0; AHOPT=1)
a meteorológiai mezők különbségeinek előállítása (CTRL-REAL)
9. A kapott eredmények interpretációja a fizikai mezők különbségeinek (térbeli és idősoros) vizualizációjával tehető meg