2024-t

Szeged időjárása 2024-ben – Érdekes adatok a városklímáról

Hazánkban a 2024-es év volt a mérések kezdete óta a legmelegebb, de nézzük mit jelent ez térségünkben.


Szegeden két, a HungaroMet Zrt. által üzemeltetett automata mérőállomás adatai alapján tájékozódhatunk a 2024-es év időjárásáról. A belvárosi állomás (Egyetem u. 2.) üzemeltetésében a Szegedi Tudományegyetem Légkör- és Téradattudomány Tanszéke is részt vesz. A két állomás adatai alapján elemezhetjük a klímaváltozás térségünkre gyakorolt hatását, valamint összehasonlításuk révén a városi környezet hatásait is vizsgálhatjuk. A 2024-es évből származó mérések érdekes képet festenek mind a klímaváltozás mind a városklimatikus viszonyokról is.



Külterület Belterület
Átlaghőmérséklet 14,0 °C 14,8 °C
Minimum hőmérséklet -9,7 °C -8,9 °C
Maximum hőmérséklet 40,0 °C 38,2 °C
Trópusi éjszakák száma 24 nap 55 nap
1. fokú hőségriasztás (t átlag > 25°C) 62 nap 64 nap
2. fokú hőségriasztás (t átlag > 27°C) 37 nap 44 nap

Megjegyzés: A "trópusi éjszaka" azt jelenti, hogy a napi minimumhőmérséklet nem csökken 20 °C alá. Az 1. fokú hőségriasztás akkor lép életbe, ha a napi átlaghőmérséklet meghaladja a 25 °C-ot, a 2. fokú pedig akkor, ha meghaladja a 27 °C-ot. Hivatalosan 3 egymást követő napon kell ilyen hőmérsékletnek lennie a hőségriasztáshoz, de ezt most nem vettük figyelembe. Adatok forrása: HungaroMet Nonprofit Zrt.


Az adatok alapján jól látható a városi hősziget hatása Szegeden. A belterület átlaghőmérséklete magasabb, a minimumhőmérsékletek enyhébbek, a trópusi éjszakák száma pedig jelentősen magasabb, mint a külterületen. A trópusi éjszakák a belterületen több mint kétszer annyi ideig tartottak, így a lakosság jóval hosszabb ideig volt kitéve az éjszakai terhelően magas hőmérsékleteknek.


A hőségriasztásnak megfelelő napok száma is magasabb a belvárosban, ami az éghajlatváltozás és a városi hősziget hatás együttes következménye. Külön kiemelendő, hogy a belvárosban 2024-ben több mint két hónapnyi időszak felelt meg az 1. fokú, és nagyjából másfél hónapnyi a 2. fokú hőségriasztás kritériumainak.


nkfi_kotelezo


Friss Hírek

Muholdas_adatok_mesterseges_intelligenciaval_tamogatott_kiertekelesere_is_alkalmassa_valt_az_SZTE_GIS-laborja

Az ország egyik legmodernebb földtudományi adatelemző bázisává alakult az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézetének téradattudományi informatikai rendszere, vagyis a GIS-labor (Geographic Information System). A több mint 13 millió forint saját erőből megvalósított fejlesztésnek köszönhetően a szegedi hallgatók korát megelőző infrastruktúra segítségével ismerkedhetnek meg az adatelemzéssel, és olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek a legmodernebb globális kutatásokat támogatják.

Kövess minket

Facebook   YouTube