evmilliomosok_jo

Szegedi geológusokkal együtt ünnepelte a földtudományok sokszínűségét Juhász Árpád

Még mindig úton a kék bolygó vándora, Magyarország legismertebb geológusa, Juhász Árpád. Ezúttal Dr. Pál-Molnár Elemérrel, az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézetének intézetvezetőjével és az SZTE alumnusával, Veres Zsolttal találkozott a Földtudományi Sokféleség Nemzetközi Napján. A Magyar Természettudományi Múzeumban az SZTE GeoLitera által kiadott Geokéktúra című könyvről is beszélgettek az „évmilliomosok”.

A földtudományi sokféleség szerteágazó a szerepére és jelentőségére mutat rá egy kimondottan a nagyközönségnek szóló honlap, amelynek egyik legfontosabb része az ENSZ valamennyi tagállama által elfogadott, a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó Fenntartható Fejlődési Menetrendje (The 2030 Agenda for Sustainable Development) és a geodiverzitás közötti kapcsolatot vizsgálja. Az egyezmény középpontjában 17 fenntartható fejlődési cél (Sustainable Development Goal, SDG) áll, amelyek a béke és a jólét elősegítésére szolgálnak.

Az UNESCO Közgyűlésének 41. ülésszakán született döntés értelmében 2022-től október 6-án ünnepeljük világszerte a földtudományi sokféleség nemzetközi napját. A nap idei központi témája: „Őrizni a múltat, fenntartani a jövőt” (‘Conserving The Past – Sustaining The Future’). A párizsi központ hivatalos világnapi eseményét október 7-én 14:30 órától tartották hibrid formában. Magyarországon2024. október 11-én, pénteken, a Magyar Természettudományi Múzeum Semsey Andor termében rendeztek egésznapos eseményt, „A sokféleség az élet alapja” mottóval, melynek több kapcsolódási pontja is volt a Szegedi Tudományegyetemmel.

Az eseményt Dr. M. Tóth Tivadar, a Magyarhoni Földtani Társulat elnöke, az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézet Geológia Tanszékének egyetemi tanára nyitotta meg, de beszédet mondott Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke és Balczó Bertalan, a természetvédelemért felelős helyettes államtitkár, a Geopark Magyar Nemzeti Bizottság elnöke is.

A rendezvényen a szakértők megvitatták az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny földtudományi örökségvédelemmel kapcsolatos eredményeit, illetve három előadást lehetett meghallgatni:

Bíró Dániel: Iskolai földtudományi műhelyek, programok, ötletek

Müller Eliza: UNESCO Globális Geoparkok a V4 országaiban

Szabó Judit – Nyerges Luca: … és mit tudnak/nem tudnak mások a geoparkokról?

A nap további részében tudományos előadások hangzottak el hazánk földtudományi értékeinek friss kutatási eredményeiről, majd zárásként a „Geokéktúra – Az Országos Kéktúra földtudományi értékei” című kötet könyvbemutatóját láthatta a közönség. A könyvet Veres Zsolt, az SZTE alumnusa, a szerző mutatta be, beszélgetőtársa Juhász Árpád és Pál-Molnár Elemér volt. A könyv népszerűségét jelzi, hogy a GeoLitera Kiadónak a tavaszi kiadást követően máris újra kellett nyomnia a kötetet, mivel elkapkodták. A második kiadás - az elsővel kapcsolatos visszajelzések alapján - még teljesebb lett.

vzsja

– Megtisztelő volt Juhász Árpáddal beszélgetni és az 1979-es Rockenbauer-féle film, a Másfélmillió lépés Magyarországon után közösen megtalálni a kapcsolatot az Országos Kéktúra földtudományi értékei könyv szellemiségével 2024-ben. Az Országos Kéktúra hazánk szinte összes földtanilag izgalmas területét érinti, például átmegy vulkáni vidékeken, de mészkővel fedett karsztvidékeken is. Az ösvények mentén a geodiverzitás tetten érhető, ezért is tudott kapcsolódni a kiadvány a Földtudományi Sokféleség Nemzetközi Napjához. Többek között ezeknek az értékeknek a népszerűsítését vállalta fel a GeoLitera – hangsúlyozta Veres Zsolt, aki 2009-ben a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karán szerezte meg geográfus (geológia szakirány) és földrajz tanári diplomáit.

geokektura_konyv

Az eseményen részt vevő Dr. Pál-Molnár Elemér, az SZTE TTIK FFI intézetvezetője és a GeoLitera Kiadó vezetője is.

GeoLitera_kiadvanyok

Juhász Árpád (balra) és Pál-Molnár Elemér a GeoLitera Kiadó kiadványait is megtekintették az eseményen.

– A geodiverzitás, azaz a földtani képződmények, kőzetek, ásványok, fosszíliák és felszíni formák sokfélesége nemcsak tudományos szempontból fontos, hanem természeti örökségünk részeként megőrzendő értéket is képvisel. A „Geokéktúra – Az Országos Kéktúra földtudományi értékei” című kötet az SZTE TTIK FFI GeoLitera 52. kiadványa, amely a geoturizmus népszerűsítésére készült. Kiválóan bemutatja Magyarország gazdag földtani örökségét és geodiverzitását. Az egyik fontos célja, hogy felhívja a figyelmet a geológiai látványosságok helyszíneinek egyediségére, valamint az őket fenyegető veszélyekre, és arra ösztönözze a kirándulókat, hogy a természet ezen részeit tisztelettel és felelősséggel fedezzék fel. A geoturizmus révén a földtani értékek közvetlenül is elérhetők a nagyközönség számára, amely lehetőséget ad a természeti tájak mélyebb megismerésére és megóvására – tudtuk meg Dr. Pál-Molnár Elemértől.

Lévai Ferenc

Fotó: Pál-Molnár Elemér, Veres Zsolt

Friss Hírek

Szeret túrázni? Ezt ne hagyja otthon!

Egyedülálló, hiánypótló, szórakoztató és ismeretterjesztő egyszerre Veres Zsolt, az SZTE alumnusának könyve, amely az Országos Kéktúra földtudományi különlegességeit mutatja be és magyarázza meg a laikusok számára is érthető módon. A kiadvány a Szegedi Tudományegyetem TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézetének kiadója, a GeoLitera gondozásában jelent meg.