SZTE Info

csapadek

Csapadék és villámárvíz előrejelző rendszert fejlesztenek az SZTE-n

Csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelző, online tájékoztató és figyelmeztető rendszert építenek ki a magyar-szerb határ menti régiók városaiban. A Szegedi Tudományegyetem projektje jelentősen segítheti az extrém „csapadékesemények” idején a városlakókat a személyes szintű védekezésben, és támogatja a helyi döntéshozókat, közműszolgáltatókat az esetleges válsághelyzetek kárainak enyhítésében.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Közép-Európa városi térségeiben a jelentős károkkal járó villámárvizek összefüggnek a klímaváltozással. Térségünkben ugyanis a csapadék egyre kevesebb, és egyre intenzívebb „csapadékeseményben” koncentrálódik. Az „Extrém csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelzés és korai figyelmeztető rendszer fejlesztése a Magyar-Szerb határon átnyúló régió városi területeire” című URBAN-PREX HUSRB/1602/11/0097 projektet 2019. április 25-én mutatták be a Szegedi Tudományegyetemen.

Olyan innovatív fejlesztés a projekt célja, amelynek eredményeként kiépítik a csapadék és villámárvíz monitoring, előrejelző és online tájékoztató és figyelmeztető rendszert a magyar-szerb határ menti régiók városaiban. Két csapadékmérő hálózatot alakítanak ki a projektterület két legnépesebb városában. A szerbiai Novi Sad (Szabadka) és a magyarországi Szeged városában az eddigieknél jóval nagyobb térbeli felbontásban ismerhető meg a lehulló csapadék mennyisége. A rendszer folyamatosan gyűjtött adatai és a mérések valós idejű megjelenítése jelentősen segítheti az extrém „csapadékesemények” idején a városlakókat a személyes szintű védekezésben. E projekt támogatja a helyi döntéshozókat és közműszolgáltatókat is az esetleges válsághelyzetek kárainak enyhítésében.

A valós időben operatívan futó rövid távú csapadék és villámárvíz előrejelző rendszer kifejlesztése is része a projektnek. Ez nemcsak a két legnépesebb városra, hanem a program teljes területére kiterjed. Az előrejelző rendszer kialakítása számos távérzékeléses eljárással gyűjtött adaton és a két városban kiépített csapadék monitoring rendszerek mérésein alapul. A két város csapadék monitoring adatai az előrejelző rendszer finomhangolásához szükségesek. Ezzel garantálható a minél pontosabb előrejelzés a teljes „program-területre”.

Az aktuális mérési adatok és az előrejelzések szabadon elérhetők lesznek bárki számára a projekt weboldalán, valamint a közösségi médiában, továbbá az Android mobil applikáció segítségével. A méréseket és az előrejelzést egy korai figyelmeztető rendszer is kiegészíti. E fejlesztést a lakosság vagy a helyi hatóságok alkalmazhatják a veszélyes időjárásra történő felkészülés időszakában vagy az extrém csapadék okozta elemi károk enyhítésére.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso

SZTEmagazin

2020. január 27.

Kiemelt_Zolnay_Kriszta

Szeged és London között ingázik: a Richter igazgatósági tagja, multinacionális gyógyszercégeket képviselt a nemzetközi porondon, most a pénz és az egészségügy metszéspontján végez szakértői munkát a Tisza-parti város Kígyó Patikája tulajdonosaként is ismert dr. Zolnay Kriszta. Az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán végzett szakemberrel életútjáról beszélgetve megtudtuk, időnként miért kérdezi önmagától: „Ez tényleg velem történt meg?”

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *

13:00 - 17:00
    16:00 - 17:00
    A megjelenteket köszönti: Gácser Attila, a Biológia Intézet vezetője
    A kötetet bemutatják: a könyv lektora, Nagy Lászlóné, valamint a könyv szerkesztője és szerzői: Balázs János, Hegyi Andrea, Poór Péter, Sinka Rita és Vörös Mónika
    18:00 - 19:00
    Hiteles és motiváló előadás a Mentor(h)áló Pedagógiai esték 2020-as tavaszi évadában a futás, azon belül az ultrafutás különös világáról. Vendégünk Lubics Szilvia magyar amatőr hosszútávfutó és ultramaratonista, az Ultrabalaton és a Spartathlon többszörös győztese!
    Jegyár: kedvezményes 1.800 Ft (SZTE-kártya, diákigazolvány, pedagógusigazolvány); teljes árú 2.400 Ft. Kedvezményes jegyek csak személyesen vásárolhatók, a vásárláskor be kell mutatni a kedvezményre jogosultságot igazoló dokumentumot! Jegyek november 11-től kaphatók az IH Rendezvényközpontban és online, a http://jegyek.ihrendezvenykozpont.hu/category/entry-ticket weboldalon.
    Az SZTE Mentor(h)áló 2.0 projekt programja
    18:00 - 19:00
    A Dugonics Társaság előadóülése
    Előadó: Dr. Kerek Ferenc zongoraművész, a Dugonics Társaság elnöke, az SZTE Bartók Béla Művészeti Kar oktatója